preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mihovil Pavlek Miškina Đelekovec

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 20. 1. 2016.

Ukupno: 172773
Danas: 25
KNJIŽNICA

Dobro došli u knjižnicu.

Pratite događanja.

Pretražite katalog i pronađite knjigu koja vam je potrebna.

 

 

 
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
UČENICI PŠ IMBRIOVEC I 2.R. MATIČNE ŠKOLE NA ZANIMLJIVOJ TERENSKOJ NASTAVI: NAŠA KRIŽEVAČKA PRIČA
Autor: Sonja Vuljak, 24. 4. 2024.

Učenici 2.razreda Matične škole, kao i učenici Područne škole u Imbriovcu zajedno su sudjelovali na terenskoj nastavi u Križevcima, a aktivnosti i dojmove tog zanimljivog putovanja u ime svih uključenih donosi nam učiteljica Monika Cvetnić:

"Jeste li ikad pomislili da ćete imati prilike upoznati vješticu, posljednju hrvatsku vješticu? Nismo ni mi, no na putu do odredišta naše terenske nastave, iskočivši iz šume, u autobus nam je uletjela baš ona; Magda Logomer Herucina, travarka iz Križevaca koja je u ne tako davnoj prošlosti optužena za čaranje i osuđena na smrt. Od spaljivanja na lomači spasila ju je Marija Terezija, a Magda nam je svoju životnu priču ispričala vodeći nas svojim rodnim gradom, Križevcima.

Cijeli tekst/priču o terenskoj nastavi pročitajte pod OPŠIRNIJE, a sve fotografije na poveznici: http://www.os-mpavlek-miskina-djelekovec.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=364


Srdačnu dobrodošlicu zaželio nam je i brat Bratimir na ulasku u grkokatoličku katedralu Presvete Trojice. Upoznao nas je s unutrašnjošću katedrale i usporedio ju s našom, rimokatoličkom crkvom istaknuvši njena važna obilježja i simboliku.

Magda nas je, po izlasku iz katedrale, pozvala na čaj i keksiće u svoj vrt. Unatoč prohladnom proljetnom prijepodnevu, uživali smo na otvorenom kušajući keksiće u obliku metle, muhe (u koju se Magda, kako kaže povijest, mogla pretvoriti) i Magdine vrtne kućice. Magdin čaj, čije nam sastojke nije htjela otkriti, ugrijao nam je i tijela i srca. Upoznala nas je i sa starinama iz svojeg vremena, a nekolicina učenika se, kao i učiteljice, imala prilike okupati u koritu u kojem se kao dijete kupala i sama Magda.

Nedaleko Magdinog vrta Križevčani su smjestili i skulpturu mačka Ljubija, lika iz pera tamošnjeg književnika Josipa Petrlića Pjera. Učenici su protrljali mačkovu njuškicu i zaželjeli želju.

Put nas je dalje vodio do nedavno otvorenog Kozmološkog centra u kojem smo slušali zanimljivo predavanje o Sunčevu sustavu i prislonili oko na teleskop u pokretnoj kupoli zvjezdarnice. Sunce se, nažalost, nije uspjelo probiti kroz oblake kako bismo i njega pobliže promotrili teleskopima.

U raspjevanoj šetnji do Gradskog muzeja prošli smo kraj Kapele svetog Florijana i prisjetili se kako kapelica istog imena postoji i u Đelekovcu, nedaleko škole.

U Gradskom muzeju dočekala nas je kustosica Lana i pokazala sve muzejske zbirke; od arheološke, cehovske, pa do etnografske i kulturno-povijesne. Upoznala nas je s važnim osobama iz križevačke povijesti od kojih smo upamtili mladog izumitelja Marcela Kiepacha i Dragutina Novaka, prvog hrvatskog pilota koje smo kasnije imali prilike vidjeti i na muralu glavnog križevačkog trga.

Posjet Križevcima završili smo na vidikovcu Hrvatskog doma s kojeg smo Grad tornjeva gledali iz gotovo ptičje perspektive, sa svih četiriju strana svijeta.

Kako bi kraj ove zanimljive i iznimno poučne terenske nastave učinila posebnijim i slađim, Magda nas je odvela do suvenirnice u kojoj su učenici mogli kupiti čokolade proizvedene u tamošnjoj maloj tvornici čokolade „Hedona“.

Magdu smo ispratili velikom zahvalom i veselim pozdravima te krenuli svojim domovima glavicama ispunjenim novim znanjima, a srcima toplinom Magdinog čaja i njenih nevjerojatnih priča.

Učenici 2.razreda MŠ, učenici PŠ Imbriovec,

učiteljice Mira i Monika





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju