RUJAN U NOVOJ ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI
Autor: Sonja Vuljak, 27. 9. 2023.

Tijekom mjeseca rujna s radom je počela nova školska knjižnica koja je preseljena u veći prostor te opremljena namještajem i knjigama. Učenici od 1. do 8. razreda posjetili su knjižnicu te razgledali prostor, znatiželjno istražili što sve u njoj mogu pronaći i raditi te s veseljem dolaze kako bi u njoj proveli odmore i slobodne sate čitajući nove stripove, igrajući društvene igre i družeći se s prijateljima.

Više pod OPŠIRNIJE.

Učenici 1. razreda su se kroz čitaonicu o Vuku koji je ispao iz knjige prisjetili svojih najdražih priča, otkrili nam imaju li kod kuće kutić za čitanje, saznali što sve mogu pronaći u knjižnici, kako ih posuditi te što knjige vole i ne vole, a učenici 3. razreda su promišljali o tome zašto je važno čitati te svoje ideje podijelili s učenicima iz razreda.

Petaši su sate u knjižnici proveli kako bi naučili samostalno se služiti knjižnicom, pronaći potrebne informacije iz različitih izvora znanja, a kroz popularno-znanstvene časopise saznali su kako ih koristiti za potrebe učenja, ali i kao izvor zabave i proširivanja znanja.

U sklopu motivacijskih aktivnosti za čitanje, učenici od 5. do 8. razreda su „isprobavali“ knjige s Knjigovnika. Bila je to aktivnost kroz koju su učenici mogli odabrati naslove koje će čitati tijekom nastavne godine. Svaki učenik je odabrao knjigu koja ga je privukla te pogledao naslovnicu i ilustracije, pročitao nekoliko redaka, uočio kako je knjiga pisana, saznao radi li se o zbirki pjesama, romanu ili kratkim pričama, koja bi mogla biti tema i radnja romana te je knjigu predstavio ostalim učenicima. Prilikom izlaganja učenici su kao pravi motivatori obrazlagali zašto bi baš njihova knjiga trebala biti stavljena na popis za čitanje tijekom godine. Ovo je bila prilika da učenici „zagrebu“ u teme kojima će se baviti na satima lektire te kako bi aktivnije i zainteresiranije pristupili čitanju.

Dijana Pleadin, knjižničarka