2021-03-16 13:03:32

MEĐUNARODNI DAN MATEMATIKE - DAN BROJA PI (π)

UNESCO je na svojoj Generalnoj konferenciji, u studenom 2019. godine, proglasio 14. ožujka  Međunarodnim danom matematike (International Day of Mathematics - IDM) zbog njene važnosti u znanosti i svakodnevnom životu.

Tog je datuma rođendan slavnog fizičara Alberta Einsteina, a obilježava se i kao dan broja π.

VIŠE POD OPŠIRNIJE.

Dan broja π obilježava se 14. ožujka (zbog američkog načina zapisivanja datuma 3/14), a točno vrijeme za proslavu je u 13:59 sati (također zbog američkog načina zapisivanja vremena 1:59 pm) à na ovaj način dobivamo prvih 5 decimala broja π, 3.14159

Riječ je o vrijednosti za koju nikad nećemo biti u stanju izračunati sve znamenke zato što je riječ o iracionalnom broju, koji se nastavlja u beskonačnost bez ponavljajućeg uzorka.

Prvi koji je točno procijenio vrijednost broja π bio je Arhimed iz Sirakuze koji je shvatio kako vrijednost broja π može biti određena upisivanjem pravilnih mnogokuta unutar kruga - kako bi izračun bio što točniji potrebno je koristiti mnogokut sa što više kutova.

Prvi veliki napredak napravio je matematičar Ludolph van Ceulen, koji je izračunao 35 decimala broja π - njemu u čast broj π se još naziva i Ludolphovim brojem.

Broj π je do danas izračunat na nešto više od 13 trilijuna decimala.

I učenici osmog razreda naše Škole obilježili su dan broja π. Pomoću perlica u različitim bojama označili su svaku znamenku tog velikog iracionalnog broja. Znamenku 1 označili su žutom bojom, znamenku 2 crvenom, znamenku 3 ljubičastom, znamenku 4 narančastom, znamenku 5 plavom, znamenku 6 crnom, znamenku 7 bijelom, znamenku 8 tirkiznom, znamenku 9 roznom, a znamenku 0 zelenom bojom. Uspjeli su nanizati prvih 1000 decimalnih znamenka broja π, a kako je sve izgledalo pogledajte u galeriji.


Osnovna škola Mihovil Pavlek Miškina Đelekovec