« Ožujak 2024 »

Školstvo u HR

Mrvice iz knjižnice
Obilježili smo Mjesec hrvatske knjige i proveli raznolike aktivnosti
Autor: Dijana Pleadin, 15. 11. 2019.

U Mjesecu hrvatske knjige učenici viših razreda uključili su se u Knjizazov – aktivnost kojom se učenike želi potaknuti na čitanje knjiga iz užitka, a učenici će tijekom godine graditi svoj „toranj pročitanih knjiga“.

Prvašići su posjetili knjižnicu te saznali što se sve u knjižnici može naći i raditi. Kroz čitaonicu su saznali kako se ponašati u knjižnici i prema knjigama.

Učenici 2. razreda su se upoznali s lektirnim fondom te se prisjetili kako samostalno pronaći knjigu na polici. Saznali su koje knjige za slobodno mogu pronaći u knjižnici. Učenici 3. razreda su započeli eTwinning projekt "Pipi Duga Čarapa nastavlja svoje putovanje" / "Pippi Långstrump försätter sin resa", a kako se projekt odvija možete pratiti na stranici knjižnice.

Učenici 4. razreda uspješno su pobijedili „strah“ od debelih knjiga te otkrivali značenja nepoznatih riječi služeći se rječnikom. Petaši su proveli SR u knjižnici, a nekima je ovo bio prvi dolazak u školsku knjižnicu s obzirom da su niže razrede polazili u PŠ Imbriovec. Ponovili smo kako učiti, što nam u tome može pomoći te kako se snaći u knjižnici i pronaći potrebne knjige. Na satu HJ su, koristeći popularno-znanstvene časopise, upoznavali mjesta, znamenitosti i osobe značajne za Pariz i Francusku. Raspravljali su o mogućoj radnji romana na temelju pročitanog odlomka i ilustracija, a ovaj sat je ujedno poslužio i kao motivacija za čitanje romana te približavanje pojmova koji se spominju u romanu.

Sa sedmašima je održano malo natjecanje u otkrivanju novih pojmova. Kroz ovu jezičnu igru učenici su morali novo naučeni pojam upotrijebiti u rečenici kako bi pokazali da razumiju dobiveni pojam.

Osmaši su upoznavali najljepše knjižnice svijeta te učili o povijesti hrvatskih knjižnica. Saznali su što je to Univerzalna decimalna klasifikacija, čemu služi te kako im može pomoći.

Knjižnicu su posjetili i učenici PŠ Imbriovec u sklopu INA Pravila bontona te su slušali priču kroz koju su naučili što sve knjigama smeta, a druženje smo završili izradom straničnika.

Dana 8.11.2019. održali smo „Večer Paje Kanižaja – Đelekovčani za Paju“ te uz recitacije, glazbene točke i anegdote odali počast velikom đelekovečkom književniku. Kako nam je bilo pogledajte ovdje.