« Travanj 2024 »

DRUŽENJE S UMIROVLJENICIMA U KOPRIVNICI
Autor: Sonja Vuljak, 6. 10. 2015.

U sklopu projekta, Volontiraj, pomozi i osjeti ponos , u koji su uključeni učenici petog i šestog razreda, dana 5. rujna 2015., posjetili  smo Dom za starije i nemoćne osobe u Koprivnici. Nekolicina učenika i učenica sa svojim razrednicama odlučili su na taj način obilježiti Međunarodni dan starijih osoba, koji se obilježava  kako bi se starijim osobama smanjio osjećaj da su izolirani i zaboravljeni.

Dočekali su nas s osmjehom na licu i zadržali ga do kraja druženja. Spremno su odgovarali na sva naša pitanja o životu u Domu, međusobnim odnosima, hobijima, osoblju, a na pitanja o djetinjstvu, mladosti, školovanju odgovarali svi istovremeno, jer svatko od njih ima poneki zgodan detalj iz djetinjstva, dogodovštinu iz školskih dana, lijepa sjećanja te mudre savjete o životu.

Premda svi imaju više od 70 godina, izuzetno su vitalni, vedri, društveni, pa čak i raspjevani. Službeni dio našeg posjeta završili smo pjesmom, jer su tako oni htjeli. Pjesma o crvenim makovima prolomila se iz grla učenica, a onda smo im se svi spremno pridružili. Zahvalili su nam na posjetu i zamolili da dođemo još koji put što smo mi i obećali. Počastili su nas grickalicama, keksima i sokom te ispratili velikim pljeskom.

Razgledali smo prizemlje Doma i oduševili se svime što smo vidjeli, no učenicima su ipak bile najzanimljivije sprave za vježbanje koje se nalaze u parkiću ispred Doma. Isprobali su baš svaku i to po nekoliko puta, a kako se na njima radi pokazale su nam dvije starije gospođe.

Uz obećanje da do ponovnog susreta neće proći puno vremena rastali smo se uz  onaj osjećaj u srcu koji nas je i vodio – pomozi i osjeti ponos !

Učiteljice Vanja Raletić i Sabina Matiša