preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mihovil Pavlek Miškina Đelekovec

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 20. 1. 2016.

Ukupno: 172791
Danas: 43
KNJIŽNICA

Dobro došli u knjižnicu.

Pratite događanja.

Pretražite katalog i pronađite knjigu koja vam je potrebna.

 

 

 
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ŠKOLSKI IZLET UČENIKA VIŠIH RAZREDA U ĐAKOVO, VUKOVAR I OSIJEK
Autor: Sonja Vuljak, 8. 5. 2015.

U srijedu, 6. svibnja 2015.,učenici viših razreda posjetili su Slavoniju.


Rano ujutro, u 6 sati, krenuli smo na put. Prva stanica našeg izleta bilo je Đakovo, koje smo posjetili kako bismo vidjeli i više saznali o đakovačkoj katedrali Svetog Petra. Druga po veličini  i zasigurno jedna od najljepših na prostoru Hrvatske , katedrala nas je očarala svojim vanjskim i unutarnjim izgledom. Sačuvala je izvorni izgled iako je tijekom povijesti pretrpjela mnoga razaranja.Unutrašnjost  krase brojne slike, skulpture, freske te čak 7 oltara.

Osvježenje od veoma sunčanog i vrućeg prijepodneva potražili smo u obližnjim slastičarnicama na Strossmayerovom trgu.

Sljedeće odredište bio nam je Vukovar.

Prva lokacija za posjet bila nam je vukovarska bolnica koju smo obišli uz stručno vodstvo. Mjesto sjećanja Vukovarska bolnica 1991.  naziv je uređenog muzejskog prostora , gdje smo pogledali video o žrtvama Domovinskog rata, koji je, iako kratak, bio veoma potresan, sve rastužio, naveo na razmišljanje a neke i rasplakao.

Podrum bolnice nosi svoju tešku priču. Na bijelim pločicama crnim je slovima ispisan tijek Domovinskog rata po sjećanju dr. Vesne Bosanac. Svaka sljedeća pločica nosi sve veći broj žrtava pristiglih u bolnicu. Podrumske sobe nisu se mnogo promijenile od rata, i one su pretvorene  u muzejski prostor. Umjesto ozlijeđenih osoba i osoblja bolnice, tu danas stoje nijemi svjedoci i pričaju svoju tešku priču. Sve što se može čuti je glas Siniše Glavaševića i imena poginulih zbog kojih neprestano gore svijeće u zadnjoj, tamnoj sobi podruma.

Upisali smo se u knjigu sjećanja, te s nekoliko suvenira iz bolnice smo izašli u tišini.

Vojarna je bilo naše sljedeće odredište.
Tamo smo imali priliku vidjeti velik broj  ratnih vozila, topova,  mina, nevjerojatnih  primjeraka pušaka i pištolja osobne izrade, ručnih bombi izrađenih od konzervi, pušaka bez okidača, bojler-bombi. U podrumskom skladištu vjerodostojno je prikazano kako su za vrijeme rata izgledali zloglasni logori . Uz radove koje su kriomice izrađivali, u vojarni su izložena i veoma dirljiva pisma logoraša.
Nakon ovakvih potresnih priča, slika i sudbina, bio nam je prijeko potreban mali odmor, stoga smo pošli na ručak u restoran Vrške smješten na samoj obali Dunava.

 U pratnji lokalnog vodiča krenuli smo u daljnje razgledavanje Vukovara.

Ovčara, masovna grobnica, mjesto gdje je ubijeno oko 260 osoba. Hangar na Ovčari pretvoren je u Spomen dom gdje se prikazuju slike i imena pogubljenih. Na slami, na podu položene su njihove osobne stvari. Na stropu svijetli 261 zvjezdica, jedna za svaku dušu. Ispod zvijezda nalazi se rupa, u sredini gori jedna svijeća. Projektor ispisuje imena žrtava koje padaju u dubinu i polako se gase kao i njihovi životi. U podu su zabetonirane čahure metaka koje simboliziraju golemu patnju.

U knjizi sjećanja ostale su i naše poruke.

Posjetili smo i Memorijalno groblje na kojem se nalazi najveća masovna grobnica u Europi nakon II. svjetskog rata.  Ekshumirano je 938 tijela i na tom mjestu je postavljeno 938 bijelih križeva. U središnjem dijelu groblja postavljen je spomenik rađen od patinirane bronce, visok je četiri metra, a u sredini je "zračni križ" i vječni plamen. 
Groblje  je podijeljeno u polja za poginule identificirane branitelje, za one koji su preživjeli rat, ali umrli od posljedica ranjavanja, a poseban dio je namijenjen obiteljima branitelja. Razlikuju se po boji, odnosno crnim i bijelim grobnim pločama.

Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti obišli smo samo panoramskom vožnjom uz iscrpno izlaganje lokalnog vodiča. Ispred spomen doma je bista junaka Domovinskog rata, Blage Zadre i tenk kao znak sile koju su naši branitelji slomili.

Na tom putu vidjeli smo i Vodotoranj koji je simbol obrane  grada Vukovara. 
Prema odluci  gradskih vlasti, objekt Vodotornja ostat će jedini neobnovljeni objekat u gradu na kojemu će se vidjeti posljedice razaranja Vukovara 1991. godine.

Muzej grada Vukovara – dvorac Eltz  bio je naša je zadnja postaja  u gradu.

Tijekom Domovinskog rata dvorac Eltz je pretrpio velika oštećenja, a zbirke koje su se tu čuvale također su stradale,  dio je potpuno uništen, dio je nepovratno nestao, a dio je odvezen u Srbiju. Gradski muzej Vukovar danas djeluje u kompleksu Dvorca Eltz koji će, kad bude u cijelosti obnovljen, biti jedinstveni centar u kojemu će se čuvati i prezentirati kulturna baština.

U večernjim satima stigli smo u Osijek. Prošetali smo do centra grada, Trga Ivana Pavla II  i najveće župne crkve u Hrvatskoj, župne crkve sv. Petra i Pavla. Velebna građevina, s tornjem visokim 90 metara, građena je četiri godine, a Osječani je od milja zovu katedrala. Treća je po veličini u Hrvatskoj, odmah nakon đakovačke i zagrebačke . Sagrađena od tri i pol milijuna opeka.

Posjet McDonaldsu bio je točka na i našeg posjeta Slavoniji.

 

Već pomalo umorni, puni novih spoznaja, lijepih, tužnih i sretnih trenutaka krenuli smo put Đelekovca.  Putovanje  je bilo veoma uzbudljivo te smo u kasnim večernjim satima sretno stigli svojim kućama.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju