« Ožujak 2024 »

UČENICI VIŠIH RAZREDA NA NEZABORAVNOM IZLETU
Autor: Sonja Vuljak, 6. 5. 2016.

Već je  sunčano jutro najavljivalo da će dan biti prekrasan i znali smo da ga trebamo dobro iskoristiti. Stoga smo krenuli na svoj isplanirani put – školski izlet u Ozalj, Krašić i Dubovec kod Karlovca. U ugodnom društvu vozača Sandija i turističkog pratitelja Damira, putovanje je od prvog trenutka bilo opuštajuće, veselo i puno iznenađenja.

U gradu Ozlju zadržali smo se najduže. Već sam prilaz Starom gradu – dvorcu mamio je naše uzdahe. Oduševila nas je priroda, očaravajući vidici i sama građevina koja je danas u vlasništvu Družbe braće hrvatskog zmaja. Saznali smo mnogo o obitelji Zrinskih i Frankopana, načinu života i graditeljstvu onog doba te se nismo mogli prestati diviti. U istom je gradu i hidroelektrana Munjara, građena 1907. i 1908.godine, u to vrijeme druga hidroelektrana u Europi (prva je bila u Šibeniku), a treća u svijetu, a koja još i danas radi. Obišli smo i njeno postrojenje.

U blizini Ozlja je mjesto Krašić, poznato zbog čak četvorice biskupa i kardinala: Alojzija Stepinca, Franje Kuharića, Jurja Jezerinca i Josipa Mrzljaka. U mjesnoj crkvi dočekao nas je župnik te nas ukratko proveo kroz život Blaženog Alojzija Stepinca.

Sredinom poslijepodneva provozali smo se kroz Karlovac i uputili se prema Starom gradu Dubovcu koji se nalazi na uzvisini. I odavde su se na sve četiri strane svijeta pružali nezaboravni vidici s kule dubovečkog dvorca, a koje ćemo dugo nositi u svojim očima i srcima.

Sretni i ispunjeni zadovoljstvom zbog tako krasno provedenog dana, uputili smo se prema svome zavičaju uz nezaobilaznu pjesmu u autobusu. Da raspoloženje bude na visini, učitelji su za učenike pripremili kviz o poznavanju Karlovca i okolice u kojem su se svi zabavili.

Ispunjeni svim ovim lijepim osjećajima i novim iskustvima, svi smo poželjeli još ovakvih druženja i putovanja.

Sve snimljene fotografije možete pogledati u fotogaleriji: