« Ožujak 2024 »

ČETVRTAŠI PROSLAVILI MIŠKININ IMENDAN - 29.9.- SVETI MIHOVIL
Autor: Sonja Vuljak, 29. 9. 2021.

U petak, 24. 9. u našoj školi obilježen je rođendan Mihovila Pavleka Miškine čije ime nosi i naša škola. Ove godine učenici 4. razreda odlučili su izraziti svoje osjećaje i sjećanja na Miškinu  baš 29.9. na dan svetoga Mihovila .

Uz njegovu bistu pročitali su svoje uradke o njegovom životu i to na kajkavskom narječju njegujući svoj zavičajni govor.

Iz dječjeg stvaralaštva čule su se riječi ponosa i  radosti:

Miškina

Pisal si nam lepe pesmice i priče. Volel si naš lepi Đelekovec, kak i mi volimo denes Tebe. Z veseljem te se setimo i tvoje pesme recitiramo. Crleni maki furt nas na Tebe podsečaju i rado o njima popevamo. Nek Ti je srečen Tvoj 134. rođendan!

Katja Legemec

Mihovil Pavlek Miškina

Rodil se je v Đelekovcu. Bil je poloprivrednik i političar,čak i načelnik općine. V se to bil je i poznati pisec. Pisal je pesmice i pripovetke. Meni je najlepša njegova pesmica Crveni makovi. Ja živim v Miškinonoj  vulici i ponosen sem kaj je on bil poznati Đelekovčan.

Jakov Horvat

Miškina

Sakoga leta dok se pelam po polu z biciklinom zgledam črlene make,saki me seti na našega Miškinu i pesmu Crveni makovi.

Njegov spomenik krasi dvorišće škole v kojoj imam puno pajdaša i pajdašica. Jeno leto smo z našom učitelkom  cvetje sadili i z vedricom vodu nosili.

Drogi noš Miškina sretan Ti imendan!

Leona Majtan

Neka Ti je sretan imendan, Miškina !